075. Moldován István ( 1911-2000): Fogat

  • 70x10 cm
  • olaj, vászon,
  • jelzés jobbra lent: Moldován István,

Festő. A kolozsvári Szépművészeti
Iskolában tanult 1930-ban, majd
1931-től a budapesti Magyar
Képzőművészeti Főiskolán. Mesterei:
Réti István, Szőnyi István. Ezzel
párhuzamosan a nagybányai Szépművészeti
Iskolában, Thorma János és Krizsán János
vezetésével folytatott művészeti
tanulmányokat. 1948-1950 között
Erdélyben dolgozott ösztöndíjjal. Budapesten,
a Százados úti művésztelepen élt.
Életműve gazdag. Sokat festett, emellett
sokszorosító grafikát és mozaikokat is készített.
1943-ban Kolozsvárott állított ki. 1946-tól
Magyarországon egyéni tárlatokon mutatta
be munkáit: a Kulturális Kapcsolatok
Intézetében (Bp., 1959), a Képcsarnok
Galériában és a Vigadó Galériában 1998-ban.
Csoportos kiállításon vett részt a többi közt a
Műcsarnokban (1957, 1988) és a
Budapest Galériában (1996). Külföldön
több európai országban, az USA-ban,
Kanadában, valamint Indiában szerepelt
tárlaton. Díjak: a főváros festészeti díja
(1942), a Képzőművészek Szövetsége
Észak-Magyarországi festészeti díja (1972).
Hazai közgyűjteményben a Magyar
Nemzeti Galériában található több műve.