071. Szőnyi István (1894-1960): Várakozók

  • Technika: rézkarc-papír,
  • Jelzés: Szőnyi István
  • Méret: 250x290mm

1911-től a Képzőművészeti Főiskola szabadiskoláját látogatta, 1913-1914 között a rajztanárképzőbe járt. 1914-ben a nagybányai szabadiskolában Ferenczy tanítványa lett és az ő osztályába került 1917-ben a főiskolán is. 1920-ban a Tanácsköztársaság eseményeiben való részvételéért és a főiskolai reformokat sürgető diákcsoporthoz tartozása miatt kizárták az intézményből. 1924-ben Zebegénybe költözött, szerepelt a frissen alakult KUT első kiállításán és a Belvárosi Szabadiskola tanáraként dolgozott. 1928-ban megkapta az állam akkor alapított római ösztöndíját, 1937-ben a Képzőművészeti Főiskola tanára lett. A harmincas években a Gresham-kör tagjaként vett részt a művészeti életben. Több monumentális megbízást kapott, a rajz- és festőtechnikákról tanulmánya jelent meg. Emlékmúzeuma 1967-ben nyílt meg Zebegényben.
* Szőnyi István tizenhat képe, szerk. SZŐNYI István, Budapest, Korvin Corona Grafikai Intézet, 1932. * FENYŐ Iván, Szőnyi István, (Ars Hungarica, 3), Budapest, BFF, 1934. * István Szőnyi. Etchings, (Masters of Hungarian Graphic Art, 1), szerk. George KOLLER, Budapest, Artex, 1956. * VÉGVÁRI Lajos, Szőnyi István, Budapest, Képzőművészeti Alap, 1962. * Stephan Szönyi. Malerei, Graphik, (kiállítás: Berlin, Staatlische Museen zu Berlin, 1963), szerk. PATAKY Dénes, Berlin, National Galerie, 1963. * GENTHON István, István Szőnyi, (Welt der Kunst), Berlin, Henschel, 1964. * ELEKFY Jenőné, Tizennégy nyár Zebegényben, Zebegény, 1970. * PATAKY Dénes, Szőnyi István, Budapest, Corvina, 1971. * Szőnyi István. 1894-1960, szerk. T. SZŐNYI Zsuzsa, Róma, Triznya Mátyás és Zsuzsa, 1982. * Szőnyi István 1894-1960, (kiállítás: Szentendre, Képtár, 1994), szerk. K. NÉMETH Zsuzsa, Zebegény, Szőnyi István Alapítvány, 1994. * KÖPÖCZI Rózsa, A grafikus Szőnyi. Aquarellek és gouache-ok, Zebegény, PMMI, 1994. * Szőnyi István bibliográfia, (Pest Megyei Múzeumi Füzetek, Új sorozat, 2), szerk. SIN Edit, Szentendre, PMMI, 1995. * KÖPÖCZI Rózsa, A grafikus Szőnyi. Rajzok, vázlatok, tanulmányok, Zebegény, Szőnyi Múzeum, 1996.